MOXO Dikkat Performans Testi Nedir?

MOXO Dikkat Testi 6 – 12 yaş aralığındaki çocuklarda 13 – 65 yaş arası genç ve yetişkinlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı ve danışan gözlem süreçlerinde yardımcı bir araç görevi görmektedir. Moxo testi yaş ile uyumlu uyaranlar içeren ve yalnızca klavye kullanılarak herhangi bir ilave cihaz olmadan internet erişimi olan her bilgisayardan kolayca erişebilen online bir testtir. Temel olarak dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite performans düzeylerinin ölçülmesini sağlamaktadır.

Moxo Testi uzman hekim veya psikolog tarafından uygulanan, görüş ve duygu içermeyen, uygulayıcı veya hesap hatasından uzak objektif bir testtir. Dünya üzerinde 30’u aşkın ülkede bugüne kadar 450.000′ in üzerinde MOXO testi uygulanmıştır ve test, çocuk psikiyatrisi kliniklerinde hala en sık olarak uygulanan dikkat ölçme testleri arasında yer alır.

Sınavlarda ve ders çalışırken her çocuğun dikkati farklı şeylerden etkilenir. Sorularda basit hatalar yapmak, dikkat dağınıklığı, zamanı doğru kullanamamak, derste ve çalışırken konsantre olamamak, çabuk sıkılmak, unutkanlık, ödevleri yetiştirememek gibi durumları çocuk ve gençlerin çoğu bunlardan biri veya birkaçını zaman zaman yaşar, bazı çocuklar ise daha sık yaşar. Moxo Dikkat Testi çocuğunuzun dikkatinin nelerden olumlu ya da olumsuz etkilendiğini anlamanızı ve akademik başarısını arttıracak uygun düzenlemeler yapmanızı sağlar.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

 

DEHB henüz anne karnındayken görülebilen nörogelişimsel bir bozukluktur. Genellikle okula başlanıldığında öğrenme, zamanlama, dürtüsellik ve dikkat bozukluğu sorunları görülmektedir. Erken yaşta tanı ve tedaviye başvurulması ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.

DEHB’nda semptomlar üç kategoriye ayrılır:

Dikkat eksikliği olan DEHB’li bir çocuk: kolayca dağılabilir, kuralları takip etmez veya görevlerini yerine getirmez, dinliyor gibi görünür, dikkat etmez ve hata yapar, günlük işleri unutur ve organize etmede sorun yaşar, sık sık bir şeyler kaybeder.

Hiperaktivite olan DEHB’li bir çocuk: aşırı hareketli, yerinde oturmada güçlük çeker, çok konuşur, sorulara birden atlayıp cevap verir, tehlikeli aktivitelerle uğraşmayı sever.

Dürtüselliği olan DEHB’li bir çocuk: oyunlarda sırasını beklemede güçlük çeker, sıklıkla ne söylediğini bilemez, başkalarına sataşır.

DEHB’li yetişkinler ise zaman yönetimi, organize olma, hedef belirleme ve bir işi sürdürme konusunda sorun yaşayabilir. Ayrıca ilişkiler, kendine saygı ve bağımlılıkla ilgili problemleri olabilir.

MOXO Çocuk Testi

6-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış olup, yaş ile uyumlu uyaranlar ve çeldiriciler içeren 15 dakikalık online bir testtir. Bireyin farklı çevresel koşullar altındaki dikkat performansını dağıtıcılarla kısa sürede objektif şekilde test edilmesine olanak sağlamaktadır. Moxo Çocuk Testi derse çaba göstermesine rağmen derslerde başarılı olamayan, küçüklükten beri hep hareketli olan, günlük hayatta zamanla problemi yaşayan, ödevlerini hep son ana bırakan, planlı çalışamayan, işleri sıraya koyamayan, olaylara ve kişilere ani ve gerektiğinden daha fazla tepki veren, sakin olmasına rağmen dikkatini toparlamayan veya devam ettiremeyen çocuklar için tavsiye edilmektedir.

MOXO Genç-Yetişkin Testi

13-65 yaş aralığını kapsayan uzmanların DEHB tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde hastanın dikkat profilini değerlendirmelerine yardımcı olan bir araçtır. Uygun uyaran ve çeldiriciler içeren 18 dakikalık online bir testtir.

Bireyin performansının farklı çevresel koşullardaki seyrinin test edilmesine olanak sağlamaktadır. Moxo Genç-Yetişkin Testi, çabuk unutan, toplantılarda derslerde dikkatini toplayamayan sık trafik kazası yapan, iş hayatında zekasından beklenilen performansı gösteremeyen, yoğun dikkat gerektiren işlerde çalışanlar için önerilir.

Çocuğun dikkati kaç dakikada azalıyor?

Buna göre ders çalışırken hangi aralarda mola vermesi başarısını arttırabilir? Öğrencinin dikkatini bozan şeyler nedir?

Sesler mi, görsel uyaranlar mı?

Yani pencereden uzak mı otursun, TV açıkken mi çalışsın, kapalı iken mi?

Sesli ortamlar pozitif mi negatif mi etkiliyor?

Cevap verme, karar verme süresi mi uzun? Öyle ise zaman yönetimi çalışılarak başarısı arttırılabilinir mi?

Dikkati aslında iyi ama sınav kaygısı mı var? Yoksa ebeveyn veya okul baskısı mı başarısını düşürüyor?

Hiperaktif mi? Dürtüsel mi? Yani sonunu düşünmeden mi karar veriyor?

MOXO Dikkat Testi yukarıda belirtilen özellikleri anlayarak, bireyin çalışma ve günlük yaşamına ilişkin en uygun öneri ve programların oluşturulmasına yönelik değerli bilgiler üretir. Sizde çeşitli faydalar sağlayan Moxo Dikkat Testi için iletişime geçebilirsiniz.